2018-07-16

SFF díjdömping: Mit érdemes még olvasni? - Második rész

Nem volt elég még az irodalmi díjakból? Vagy már mindent felpakoltál az olvasnivalók listájára, esetleg kíváncsi vagy egy gyógyíthatatlan könyvmoly további listázására? Akkor örülök, hogy visszatértél az SFF díjdömping második részére! Meg lehet nyugodni, találtam még érdekes történeteket, van mit megosztanom. Tessék!


Nebula-díj:

Az időben visszafelé haladva a Nebulára térnék rá, amit május 19-én osztottak ki. És őszintén: itt iszonyat bajban voltam az engem érdeklő művek kiválasztásával. A jelöltek nagyrésze eléggé borítékolható (gondolok itt megint N. K. Jemisin győzelmére vagy Martha Wells és Theodora Goss ismételt szereplésére), de két új címet csak sikerült innen is kiemelnem. Mondjuk kicsit csalok, mert van itt két kisregény.

Jy Yang: The Black Tides of Heaven (A menny fekete hullámai):
A Tensorate trilógia egy ikerpárról, Mokoyáról és Akeháról szól, akiket gyerekként eladtak a Nagy Kolostornak. Az idő elteltével a két fiatal felfedezi, különleges képességek birtokában vannak: Mokoya különös jóstehetséggel bír, Akeha pedig könnyen átlát a felnőttek mesterkedésein. Még édesanyjuk intrikáin is. Mindeközben a birodalomban lázadásra készülnek, ami az ikreket is megosztja, és útjaik elválnak.

Az utóbbi időben azt látom, az angolszász fantasztikumban nagyon népszerű lett a keleti elemekkel vegyített SFF, meg amúgy a kínai szerzők (gondoljunk csak az itthon is megjelent Ted Chiangra és Ken Liura, de külföldről mondhatom a The Poppy War c. fantasyt is). Jy Yang esetében inkább arra vagyok kíváncsi, hogyan járul hozzá ehhez a trendnek (ha nevezhetjük annak).

Sarah Gailey: River of Teeth (Fogfolyó):
Gailey kisregénye egy alternatív huszadik századi USA-ba visz minket. Az Egyesült Államok kormánya elrendeli, hogy telepítsenek vizilovakat Louisiana-i mocsarakba. A betelepítés célja egyszerű: egy állandó állomány felnevelése, szaporítása, majd húsként való hasznosítása. Azonban a vizilovak nem kezes bárányok... Gailey lefesti előttünk, mi lett volna, ha egy ilyen terv megvalósul: hogyan hat mindez a gazdaságra, a társadalomra és a vidékre. Izgalmas eszmefuttatás, amit szívesen elolvasnék. 

Annalee Newitz: Autonomous (Autonóm):
Newitz első regénye egy tengeralatjáróval garázdálkodó kalóznőt, Jacket állít a figyelem középpontjába.  Egyfajta női Robin Hoodként tevékenykedik az űrben: a gazdagoktól vesz el, hogy a szegényeknek adjon - csak ez mindenféle orvosságok és szerek formájában történik. Azonban az utolsó szállítmány veszélybe sodorta a rászorulókat: a legutóbbi drog halálos túladagoláshoz vezetett.
A regényre először a számos jelölés és pozitív kritika hívta fel a figyelmemet, a tartalmat olvasva pedig maga a furcsa történet is: Hogyan lehet erkölcsileg rendben az, hogy a szegényeknek drogot viszünk? Persze, ha a drug itt nem csak drogot jelent (ez inkább a történetből fog kiderülni számomra, nem a fülszövegből).

Hugo-díj:
A Hugo idei short listje nagyjából azt hozza, amit a Locus és a Nebula: John Scalzi, N. K. Jemisin, Kim Stanley Robinson és Martha Wells, de befigyel még Seanan McGuire (Minden szív kaput nyit szerzője) és itthon két (vagyis még) kevésbé ismert szerző: Nnedi Okorafor és Yoon Ha Lee. Most őket mutatnám be.

Yoon Ha Lee: Ninefox Gambit:
Ha Lee-nél kicsit csalok, mert idén a space opera trilógiájának második kötetét, a Raven Stratagemet jelölték, viszont a Ninefox Gambitet fogom bemutatni, hogy az elején kezdhessük. 

A sorozat első "installációja" Kel Cherissel kezdődik, aki fontos küldetést kap: vissza kell foglalnia a Fortress of Scattered Needles-t (a Széttört Tűk Erődje?), hogy törlesszen a Hexarchate-nél. A lehetetlennek tűnő küldetésben egy valaki tud neki segíteni: Shuos Jedao. A kapitány jó stratégia hírében áll, még egyetlen csatát sem vesztett. Viszont van egy rossz hír: a férfi első élete során teljesen megőrült, és lemészárolt két hadsereget, köztük a sajátját is. Cherisnek el kell döntenie, mennyire bízik meg Jedaóban, ugyanis az élete függ tőle.

A regény körüli felhajtás mellett két dolog miatt is azt érzem, meg kell bírkóznom a könyvvel: a, egy izgalmas űroperának tűnik, amire már egy ideje vágyik a lelkem b, a hazai kiadóvezetők közül többen is azt mondják, nagyon rétegkönyv a Ninefox Gambit - én meg egy hipster vagyok, és ezért elolvasom.

Nnedi Okorafor: Binti - Home (Binti: Otthon):
Okorafor kisregényével, a Bintivel korábban foglalkoztam a blogon, és röviden, nagyon elnyerte a tetszésemet. Nem kérdés, hogy a 2. rész (és majd a 3. rész) is érdekel.

Egy év telt el azóta, hogy Binti és Okwu beiratkozott az Oomza Egyetemre. Egy év telt el azóta, hogy Binti hős lett, amiért egyesített két hadban álló bolygót. Egy év telt el azóta, hogy minden kapcsolatot megszakított a családjával és elhagyta őket.

Elérkezett az idő, hogy hazatérjen, hogy szembe nézzen családjával, egykori barátaival, és a törzs öregjeivel. A nehéz úton barátja, Okwu is elkíséri, aki így fajából elsőként léphet a Földre. És az első népéből, aki békével érkezik. Kérdés, hogyan végződik a találkozás: Képes az ember és a medúza faj békét kötni, vagy egy előreláthatatlan konfliktusba torkollik a találkozás?

Egyéb ínyencségek kisebb díjak listáiról:

A két részes cikket végül három olyan regénnyel zárnám, amik nagyon izgatják a fantáziámat, és kisebb SFF díjak listáin találtam rájuk. És forrásaimat megjelölve: Philip K. Dick-díj és James Tiptree Jr.-díj - utóbbi külön izgalmas, mert írónőknek szokták osztani.

Carrie Vaughn: Bannerless - Philip K. Dick-díj nyertes:
Elmondhatjuk, Vaughn győzelme mindenkit meglepett március végén. Olyan szerzőket nem díjaztak itt, mint Martha Wells, Mur Lafferty, vagy Alastair Reynolds. A rádiózó vérfarkasos sorozatáról ismert írónő egy izgalmasnak tűnő disztópiával utasított mindenkit maga mögé.
Egy szörnyű katasztrófa után próbálja az emberiség újjáépíteni darabokra tört társadalmát. Az új világban az igazi értékké a gyermekek válnak. Egy felnőttnek ki kell érdemelnie a szülőséget, kemény feltételeknek megfelelve kell bizonyítania, hogy képes gondoskodni egy gyermek életéről. Aki kiérdemli a gyereknevelést, egy zászlót kap ajándékba, hogy ezzel szimbolizálja kiválasztottságát.

Enid Havenből fiatal kora ellenére vizsgálóként segíti az egészségügyi és egyéb vizsgálatokat. Munkája során azonban egy különös esetet kell feltárnia: találnak egy halott kiközösítettet. Enid szerint az illetőt megölték, nagy valószínűséggel keresztbe tehetett valakinek...

Carmen Maria Machado: Her Body and Other Parties - Tiptree Honor List / National Book Award Finalist:
Machado novellás kötetére a történetek alapján készülődő, "Black Mirror-szintű" sorozat hívta fel a figyelmemet. A fülszöveg szerint történetei elmossák a pszichologizáló realizmus, a sci-fi, fantasy, horror és komédia közötti határokat. Inspirációiként Karen Russellt (Vampires in the Lemon Grove) és Kelly Linket (Különb dolgok is, Magic for Beginner) nevezi meg, de megvan a saját, jellegzetes hangja is. Első kötetében ezt be is bizonyítja: eddig nem látott módon keveri a különböző műfajokat, miközben nők mindennapjairól mesél. Ellen Klages után megvan a másik kipikkelt novellistám, akit meg kell ismernem.

Indra Das: The Devourers - Lambda irodalmi díj / Tiptree Honor List:
Nem tagadom, ennél a regénynél a borító nyert meg először. Kellemes színek és virágok! De ilyen külsőségeken felülemelkedve lássuk, miről szól Das története.

A teliholdban fürdő Kalkuttát járja az egyetemi professzor, Alok. Egy különös idegennel találkozik az utcán, aki egy bizar, de csodás mesét mond neki, azonban nem fejezi azt be. A férfit annyira megigézi a történet, hogy elszánja magát, kideríti a végét. Ehhez nem kell mást tennie, mint papírok sorát kibogarásznia az idegennek - legalábbis azt hiszi. A régi szövegekből különös emberfaj legendája bontakozik ki.

Számos érdekes könyvvel lehetne kiegészíteni az ajánlót, de talán ezek voltak a legérdekesebbek (szerintem, kihangsúlyozva). Többet magyarul is olvashatunk a közel jövőben (még Nnedi Okorafort és Yoon Ha Lee-t is), de ha nem tudunk betelni a magyar kínálattal, ott van a végtelen angolszász piac.

A cikk első részét itt olvashatjátok el!

2018-07-08

SFF díjdömping: Mi keltette fel az érdeklődésemet? - Első rész

Általában azt érzem, hogy az irodalmi díjaknak túl nagy feneket kerekítenek. Hol presztízskérdés lesz belőle, hol vélt vagy valós kultúrharcok színterévé teszik, máskor pedig elértéktelenítik őket, és hát persze valamiféle sznobságmérőknek is használják őket. A keserű szájíz ellenére mégis végigbogarászom a különböző irodalmi díjak jelöltlistáit, majd győzteseit. Hasznosnak érzem az ilyesfajta listákat, mert egyrészt megkönnyíti a dolgomat: nem nekem kell átbogarászni az éves megjelenéseket egy jó olvasmányért, már csak egy kisebb merítésből kell csemegéznem. De persze ennek is bőven megvannak a hátulütői: például egy adott zsűri vagy bizottság ízlése és az enyém között nem biztos, hogy vannak átfedések. Ennek ellenére azért mindig sikerül érdekes olvasmányokat kipikkelni a jelöltlistákról.

A nagy válogatásomat SFF-ben meg is csináltam. Épp ideje is volt, hiszen folyamatosan jelentik be a különböző sci-fi/fantasy/horror-díjak (miért jött létre ennyi?) jelöltjeit. Díjakra lebontva mutatom be a szerintem érdekes címeket. Viszont ezek közül már számos kötet megjelent vagy meg fog jelenni magyarul is: előbb ezekről egy gyors összefoglaló az engemet érdeklő címekről.


Díjra jelölt fantasztikum magyarul:
Az elmúlt években nem lehet arra panasz, hogy itthon nem érhetőek el a friss címek, a sok díjra jelölt vagy felkapott könyvek itthon is rendre megjelennek. Az általam átnézett díjak (Hugo, Nebula, Arthur C. Clarke, Locus, a második cikkben pedig a Hugo és Nebula) listáiról jó pár várólistámon landolt, de van olyan is, amit olvastam, mint például Rivers Solomontól a Kegyetlen szellemeket (Lambda-díjra és Locusra jelölték), Mur Lafferty Hat ébredése (Hugo-díjra jelölték), és Jennie Melamed Lányok csöndje c. regénye (Arthur C. Clarke-díjra jelölték), vagy a finn Karin Tidbecktől az Amatka, ezen cikk írásakor pedig Nicholas Eames fantasy debütálását, a Wadon királyait olvasom, amely elnyerte a 2017-es Goodreads szavazás tetszését a Fantasy kategóriában.
A magyarul elérhető címek közül még tervbe van véve Jeff Vandermeer Borne c. weird regénye, Martha Wells Kritikus rendszerhiba c. kisregénye (amitől kicsit tartok, mert hideget-meleget egyaránt hallok róla), Kim Stanley Robinsontól a New York 2140-t (főleg, hogy illene Robinsonnal ismerkednem), N. K. Jemisin fantasyjét, A megkövült égboltot, Victor LaVelle-től valamiért vonz a Changeling is, és úgy érzem, ideje lenne sort kerítenem Robert Jackson Bennett Isteni városok trilógiájára, főleg, hogy visszatérő vendég a jelöltlistákon. És még az ősszel érkezik Blackwings is érdekel Ed McDonaldtól (British Fantasy-re jelölték).

Arthur C. Clarke-díj:
Kezdjük a legérdekesebbel. Több díj jelöltlistáját is átnézve azt érzem, hogy ugyanazt a 10 könyvet jelölik végig. Persze ez ferdítés részemről, de mindenesetre sok az áftedés a jelöltek között. Emiatt mindig felfrissülésnek számít az Arthur C. Clarke-díj. Az Egyesült Királyság legrangosabb sci-fi díját 1987-ben hozták létre Clarke jóváhagyásával. A díj célja az új és persze már aktív írókat alkotásra ösztönözni. Ezenfelül pedig egy egyedi jelöltlistát kapunk. Idén 6 jelölt került fel a rövid listára, ezek közül a következő két regény fogott meg a már magyarul is olvasható Borne és Lányok csendjén túl. 

C. Robert Cargill: Sea of Rust (Rozsdatenger)
Cargill regénye a robotok és emberek utáni háborúba visz minket, ahol nos... az emberek vesztettek. Más jövő nem maradt a bukott faj számára, mint a romok között guberálni, elkallódott robotkarok vagy rozsdás csavarok után kutatva. Brittle azonban sokkal többre lel a letűnt kor romjai között: reményt.

A Toron olvasható rövid leírás szerint Cargill a poszt-apokaliptikus történetek és a poszt-szingularitás írások témáit vegyíti regényében - ez alapból megvett kilóra, mert nagyon szeretem a mixeléseket. Emellett beemel egy klasszikus témát, a háborús veteránt, amit Móricz Szegény emberek írása óta nagyon szeretek.

Omar El Akkad: American War (Amerikai háború)
El Akkad regénye Cargilléhez hasonlóan inkább személyes, mint globális szemszögből spekulál egy elképzelhető eseményről: Sarat Chestnust a II. amerikai polgárháború idején él. A véres események következtében elveszti otthonát, családját, jövőjét. Így válik háború gyermekévé, egy sötét korban teljesen radikalizálódó személlyé, aki nem érti és nem is akarja a körülötte zajló eseményeket, ám az mégis felemészti.

Az American War - a fülszövege alapján - nem tragédia oldaláról ragadja meg a háború témáját, hanem annak egy sötétebb oldaláról: a súlyos események hogyan sodorják el az egyént a szélsőségek felé. Olvasás nélkül nem tudom megmondani, milyen mélyen megy bele a dolgokba, de azt biztosra érzem, sok embernek haszos lenne elolvasni.

British Fantasy-díj

A napokban publikálták a British Fantasy-díj 2018-as shortlistjét, amelyen számos olyan cím bukkant fel, amikkel máshol nemigen találkoztam. A díjról érdemes tudni, hogy 1976-ban osztották ki először, akkor még csak regényeknek. Az idő múlásával az egész díj kibővült, számos új kategóriát beiktattak, köztük filmeseket (így kapott jelölést a Black Mirror vagy a Tűnj el). A könyvek közül most hármat hozok, a teljes listát itt érhetitek el.

S. A. Chakraborty: City of Brass (Rézváros):
Chakraborty első regényében a 18. századi Közel-Keletre visz minket. Egyiptomban, a török uralom ideje alatt éli mindennapjait Nahri. A lány gyógyít, tenyérből jósol, és egyéb varázslatnak tűnő dolgokat űz, de ennek ellenére nem hisz a mágia létezésében. Szerinte mindezek csak olcsó trükkök. Azonban addigi világa fenekesül felfordul, amikor véletlenül sikerül megidéznie egy dzsinnt. A titokzatos lény beavatja egy eddig gyermekmesének hitt világba: az emberi szem elől rejtve áll a Rézváros a sivatag mélyén, és láthatatlan szálakkal kötődik Nahrihoz. A lány elindul, hogy felfedezze a várost és kiderítse, mi köti őt a helyhez.

Régebben sokat foglalkoztam a Közel-Kelettel, főleg Egyiptommal. És habár ma kevés időt szánok erre a kultúrkörre, még mindig érdekel, és szívesen visszatérek hozzá. A könyv közel-keleti elemekkel tűzdelt fantasyt ígér, szégyen-nem szégyen, engem ennyivel megvett magának Chakraborty.

Tade Thompson: The Murders of Molly Southbourne (Molly Southbournre gyilkosai):
Molly akárhányszor vérzik, egy gyilkos jön a világra. Számtalanszor végignézte saját halálát, és a véréből születő új lényt, ami a legutolsó hajszálig az ő kiköpött mása. Hiába tudja ezer módját is annak, hogyan megölje magát, valaki mindig a nyomában van. A mollyk nem hagynak neki nyugtot.

Megkapó borító, elborult horrort ígérő történet - echten must-have!

Jeanetta Ng: Under the Pendulum Sun (Az inga-nap alatt):
A történet egy ifjúsági fantasynek tűnik: Catherine Helstone testvére, Laon eltűnt Arcadiában, a tündérek országában. A lány útnak indul, hogy megkeresse a fiút, azonban ő maga is elveszik. Útja során jó híreket is kap: testvére jól van, épp a Gecsemáné-kertben tartozkodik, és útban van felé - nyomában pedig a tündérek.

A tényleges érdeklődésemet inkább a történetelemek keltették fel: a tündérek, első sorban, ugyanis még nem nagyon találkoztam jó tündéres fantasyvel (a Merry Gentryt ne merjétek ajánlani!). Emellett a cím is elég ütős (mintha egy Nightwish dal lenne), Jeanetta Ng pedig nem ismeretlen szerző előttem, néhány novellájával már felkeltette az érdeklődésemet. Lássuk, milyen regényíróként!

Locus-díj:

A díjak sorát az egy-két hete kihirdetett Locus-díjjal folytatom, ahol úgy éreztem inkább a nevek győztek. Valahol nem csodálkozok, hisz a Locuson a magazin olvasói döntenek az adott év legjobbjairól. Így John Scalzié lett a legjobb sci-fi regény Az összeomó birodalommal, a legjobb kisregényt Martha Wells vitte, a legjobb fantasy pedig N. K. Jemisiné lett. Ha egy ivós játékot csinálnánk abból, melyik szerző nyer díjat, akkor az idei Locusnál bizony csatag részegek lettünk volna. Mindezek ellenére izgalmas jelöltlistát kaptunk, lehetett róla bőven csemegézni. Egy elég hosszú és bő merítést láthatunk a listán, ezekből most hármat emelnék ki.

Cory Doctorow: Walkaway (Lelépés):
Megérkezett Doctorow első, felnőtteknek íródott regénye. A történet főhőse, Hubert Vernon Rudolph Clayton Irving Wilson Alva Anton Jeff Harley Timothy Curtis Cleveland Cecil Ollie Edmund Eli Wiley Marvin Ellis Espinoza - barátoknak csak Hubert stb. - túl öreg volt a Kommunista Párthoz. De a modern társadalom lezüllése után végképp nincs olyan hely, ahol szívesen maradna - kivéve az elvesztegetett, defektes ifjúságot, akik éjjel-nappal buliznak egy birkán... Hubert később összeismerkedik Natalie-vel, és eldöntik, mivel nincs hol maradni, lelépnek az általuk ismert emberi társadalomból.

Doctorow régóta a radaromon van, és a viszonylag nagy figyelmet övező Walkaway alapján úgy érzem, van bőven az íróban spiritusz. A jelenlegi regényét egy fekete humorú SF thrillerként reklámozzák, ami valahol igaz is lehet. A fülszöveget böngészve többször beugrott Margaret Atwood The Heart Goes Last c. műve, ami hasonlóan beteg humorral mutat rá társadalmunk gyengeségeire. Jöhet!

Ellen Klages: Wicked Wonders (Ördögi csodák):
A The Green Glass írója tavaly jelentette meg második novelláskötetét, a Wicked Wonderst. A kötetre először Vira értékelése hívta fel a figyelmemet, majd a Galaktika 333-ban megjelent novella. A Wicked Wonders gyűjtésben Klages legjobbjaival találkozunk. Van itt egyedülálló, erős, okos vagy épp mindent felforgató figura. Bárkik is legyenek szereplői, és bárhova is vigye őket Klages, egy biztos: őrült, csodálatos utazás lesz tele bátorsággal, együttérzéssel, szellemességgel és bátorsággal.

Theodora Goss: The Strange Case of the Alchemist's Daughter (Az alkimista lányának különös esete):
Marky Jekyllt nem hagyja nyugton a múlt. Apja titokzatos halálesete rengeteg kérdést vet fel: Ki ölte meg és miért? És hogyan? Semmi nyom nem maradt utána... kivéve egy titokzatos barátról, Edward Hyde-ról szóló történetet. A férfit gyilkosság vádjával gyanusítják, a nyomra vezető mesés jutalmat kap. Markynak pedig a pénz pont kapóra jönne.

Theodora Goss regénye idén sorra ott van a legtöbb díj jelöltlistájában, és a könyv egész alapötletét nézve, nem is csodálom. Egy íráson belül éleszt fel több viktoriánus kori művet, köztük Dr. Jekyll és Mr Hyde-t, de a történet során feltűnik Sherlock Holmes és Dr. Watson, és több, eddig nem eleget látott hölgy szereplő is. Jasper Fforde kapcsán már megkedveltem az ilyen irodalmi nyomozós dolgokat, lássuk, Goss hogyan alkot ebben a műfajban.

A cikksorozat következő részében a Hugo, a Nebula és egyéb kisebb díjak jelöltlistájából fogok szemlézni.